• +90 242 316 89 86
  • info@world-treat.com

KARBON MİNERALİ

Granül aktif karbonun hammaddesi genellikle çok iyi kaliteli bitümen kömürü, antrasit kömürü veya Hindistan cevizi kabuğu olmaktadır. Buhar aktivasyonu metodu ile çok çeşitli boyutlarda ve kapasitelerde üretim yapılmaktadır. Aktif Karbon Filtre üniteleri genellikle klorun rahatsız edici etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca suların içinde bulunması muhtemel bakteri , organik madde , petrol ve petrol yan ürünleri ve koku gideriminin yanında suya tat vermek amacı ile de kullanılmaktadır. Aktif karbon mineralinin ömrü , ham suyun içeriğine bağlı olarak değişmekle birlikte , veriminin azalması için 6 ay - 1 yıl arasında firmamız kontrolleri dahilinde değişimi öngörülmektedir.

  • UYGULAMA VE KULLANIM ALANLARI
  • DÖKÜMANLAR

Kabin Hava Filtreleri :Aktif karbonlar havalandırma ve klima sistemlerine giren rahatsız edici koku, organik madde, kükürt dioksit, araç egzoz gazı ve diğer kirletici gazların giderilmesinde oldukça etkilidir. Hindistan cevizi kabuğu bazlı aktif karbonunun mekanik sertliği ve yüksek mikro gözenekli yapısı kabin hava filtresi için aktif karbon seçiminde kokonat karbonları ortak bir tercih yapar.

Altın Madenleri :Yüksek yoğunluklu, tüm parçacıklarında aktivite ve şekil olarak uyum içinde olan aktif karbonlar CIL (carbon-in-leach), CIP (carbon-in-pulp) ve CIC (carbon-in-column) uygulamalarında ideal çözüm sunmaktadır. Çevrim sırasında aktif karbon taneciklerinin kırılması sonucu oluşacak altın kaybını minimize etmek için mikroporların dominant olduğu Hindistan cevizi kabuğundan üretilen, yüksek sertlikte ve aşınmaya dirençli ürünler altın madenlerinde aktif karbon seçimi için en uygun seçenektir.

Endüstriyel ve İçme Suyu Arıtımı :Endüstriyel su arıtmada kullanılan aktif karbonlarımızın yüksek de-klorinasyon kinetikleri ve hidrokarbon adsorpsiyon kapasiteleri proses suyu arıtmada iyon değiştirici eçinelere ve reverse osmoz membranlarına serbest klor ve diğer safsızlıkların ulaşmasını minimuma indirerek bu önemli arıtma ekipmanlarının zarar görmesini engellemektedir. Granül karbonlar, içme sularında tat ve kokuya sebep olan klorlu-hidrokarbonlar ile trihalometanlar, dezenfeksyion yan ürünleri, uçucu organikler, pestisitler ve mikro-kirleticilerin giderilmesinde ideal çözümdür.

Yüzme havuzu ve Akvaryumlar :Akvaryum canlılarının mikro çevrelerinde anlık değişimlerden etkilenmemesi için aktif karbonlar ile mevcut suyun içinde oluşabilecek kirliliklerin adsorblanması gerekmektedir. Yüzme havuzlarında ise klor ve ozonlama ile dezenfeksiyon yapılmaktadır.Bu dezenfektanların bakiye seviyelerde dahi kalması gözlerde iritasyona ve kötü kokuya sebep olmaktadır.

Ultrasaf Su Üretimi–Kazan Besi Suyu :Kondensat besi suyu, diyaliz üniteleri ve yarı iletken sektörü için gereken yüksek saflıkta suyun elde edilmesi için kullanılan aktif karbonların da safsızlıklardan arındırılmış olması gerekmektedir.